مقاله


نگاهی کلی به شبکه وایرلس 

اگر به شبکه بعد از رسانه یا مدیا نگاه کنید چندین متد برای انتقال بسته های اطلااتی داریم می توانیم بسته ها را از طریق کابل مسی (TWISTED PAIR CABLES )  یا کابل های فیبر نوری انتقال دهیم همچنین می توانیم کابل را در شبکه حذف کنیم و از طریق امواج بسته ها را به مقصد مورد نظر انتقال دهیم هر کدام از این متدها در جایگاه خود کاربرد خاص خود را دارند ولی در اینجا قصد داریم درباره نحوه انتقال بسته ها از طریق امواج یا به عبارتی دیگر شبکه بیسیم  صحبت کنیم قبل از هر چیز خوب است بدانید دلیل استفاده از این متد چیست و چه فوایدی را برای ما به ارمغان می آورد :


واضح ترین دلیل استفاده از  شبکه های بیسیم عدم استفاده از کابل در شبکه می باشد آیا فرآیندی سودمند برای ما خواهد بود؟به صورت کلی بله دیگر نیاز به کابل کشی نخواهید داشت و دردسر های ناشی از آن وجود ندارد شبکه به راحتی نصب و پیاده سازی می شود و هزینه کمتری دارد می توانید شبکه را از بین دیوار ها و موانع فیزیکی عبور دهید (نه همه موانع ) دسترسی های کوتاه و موقت را سریعا و با کمترین هزینه فراهم می کند مثلا برای افرادی که شبکه شما را ملاقات می کنند نیاز به کابل کشی جداگانه نخواهید داشت و اتصال وی را سریعا برقرار می کند 

شاید بتوان مهمترین مسئله و معضل را در شبکه های بیسیم همان امنیت نسبی آنها دانست 
ما قبل اینکه درباره امنیت داده در شبکه های بیسیم صحبت کنیم بایستی در باره مفهومی با نام Wireless A ccess Point  و اجزا  آن صحبت کنیم
Wireless  Access Point  یا نقطه دسترسی بیسیم مهمترین بخش شبکه های بی سیم است زیرا بدونWAP شما دسترسی به شبکه بیسیم نخواهد داشت و عملا شبکه بیسیم وجود نخواهد داشت این بخش مهم دارای اجزایی است که با آنها آشنا می شویم 

BSS (Basic Service Set (:
 این عبارت به این معناست که شما یک شبکه بیسیم دارید و شبکه بی سیم شما تنها دارای یک نقطه دسترسی WAP می باشد  مثلا در محیط های کوچک مثل شبکه های خانگی یا ادارات کوچک شما BSS را بکار خواهید برد  چونکه تنها نیاز به یک نقطه دسترسیWAP خواهید  داشت .

(ESS (Extended Service Set :
برخلاف مورد قبلیESS به این معناست که شما یک شبکه بیسیم دارید و شبکه بیسیم شما بیش از یک نقطه دسترسی خواهد داشت و مطمئنا ESSدر شبکه های بزرگتر با نیازهای بیشتر کاربرد خواهد داشت .
(SSID (Service Set Identifier :
شناسه , علامت یا نشانه شبکه وایرلس شما می باشد در شرایطی که شما تنها یک نقطه دسترسیWAP داشته باشید . در صورتی که بیش از یک نقطه دسترسی داشتیدESSID را خواهید داشت 

(BSSID (Basic Service Set Identifier :
این مفهومی است که بسیاری از افراد آن را با موارد بالا اشتباه می گیرند . شاید با خود بگویید خوب BSS, که شد شبکه بیسیم با یک نقطه دسترسی وSSID هم شد شناسه شبکه پس BSSIDهم می شود شناسه شبکه با یک نقطه دسترسی ! کاملا در اشتباهید .BSSID هیچ ربطی به موارد بالا ندارد و مفهومی کاملا جداگانه را بیان می کند .BSSID بیان کننده مک آدرس شبکه بیسیم شما می باشد.
(BSA (Basic Service Area :
مفهومی است که بیانگر ناحیه و محدوده پوشش داده شده شبکه وایرلس شماست.

اکنون که با اجزایWAP آشنا شدید حال بایستی بدانید که این نقطه دسترسی را بایستی در کجا قرار دهیم ؟ محل قرارگیری نقطه دسترسی شما بسیار مهم است . چرا مهم است ؟ به این دلیل که یکسری کامپیوتر ها یا لپ تاپ ها یا موبایل ها یا تبلت ها یا سرورها بایستی در فاصله معینی ازWAP قرار گیرند و بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و همچنین بایستی این محدوده انتقال تا محل معینی باشد و امواج از حد خاصی فراتر نرود .

چگونه تشخیص دهیم چه مکانی برای WAPما مناسب تر است ؟ چه فاکتور هایی در این مسئله تاثیرگذار است ؟

اولین فاکتور تاثیر گذار محلی است که کلاینت ها یا همان کامپیوتر های ما قرار گرفته اند . محل قرار گیری کامپیوتر ها معمولا ثابت است پس بایستی WAP در محلی قرار گیرد که تمامی کامپیوتر ها قادر به دسترسی به آن باشند .

دومین فاکتور را می توان به این صورت بیان کردWAP که شما تا چه فاصله ای قادر به ارسال و دریافت سیگنال است . اگر قرار باشد که کامپیوتر ها بهWAP متصل شوند بایستی در فاصله منطقی ازWAP باشند تا قادر به دریافت و ارسال سیگنال باشند . در ادامه آن می توان گفت کهWAP از یک آنتن هدایت کننده برخوردار است ؟ زیرا این موضوع می تواند در مسافت ارسال و دریافت تاثیر گذار باشد .می توانید مسیر هدایت سیگنال را به صورت مستقیم , موج کوتاه یا بلند , به صورت دایره وارد تعیین کنید و به آن شکل دهید .

آخرین فاکتور این است که آیا شما به نیاز داریداین است که محدوده خاصی را از سیگنال خود محروم کنید . به صورت ساده تر بیان می کنم . می خواهید سیگنال شما تا کجا قابل دسترسی باشد . این خود یکی از موارد امنیتی است . به عنوان مثال در شرکت شما که یک ساختمان 4 طبقه است , میخواهید یک WAPقرار دهید ولی به دلیل رعایت موارد امنیتی نمخواهید که این سیگنال به خارج از ساختمان شرکت منتقل شود . شاید فردی در داخل ماشین خود در خیابان روبروی شرکت نشسته باشد و با استفاده از لپ تاپ خود قصد نفوذ به شبکه شما را داشته باشد .

این مواردی بود که بایستی برای قرار دادن محلWAP در نظر بگیرید .

یکسری استاندارها برای شبکه های بی سیم تعریف شده است که در زیر نام آنها را می بینید :

A-802.11B-802.11G-802.11N-802.11
اینها معروفترین استانداردهای شبکه بی سیم هستند گر چه امروزه بیشتر استانداردهای 802.11G و 802.11N رایج هستند . در موارد بسیار کمیاب نیز ممکن است هنوز از استاندارد 802.11Bاستفاده شود ولی802.11A در هیچ کجا کاربرد ندارد .


 
  • 11 آبان 1394
  • مدیر سایت
  • 7362
طراحی سایت : رسانه گستر © 2002 - 2024